Меню

По мотивам звернення №102

Оригінальний текст звернення: Доброго дня! Є таке питання з приводу благо-устрою прибудинкових територій. В нашому під'їзді був пандус. Дерев'яний. З часом він псувався. І раптом його хтось прибрав. Але в будинку є мами з колясками. Їм дуже не зручно тепер виходити з будинку. Хто несе відповідальність за наявність пандуса в під'їзді? Мешканці, чи ЖЕК? Хто має його відновлювати?

Коментарі:

  • Партнер: Згідно п. 2 ст.382 Цивільного кодексу України - «Власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир». Так як пандус є невід’ємною частиною будинку і слугує для потреб більше ніж однієї квартири – він є спільною сумісною власністю власників квартир. Згідно п. 2. ст. 369 Цивільного кодексу України – «Розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників». Тобто формально для ліквідації пандуса необхідно було отримати згоду всіх співвласників. ЖЕК в свою чергу будучи балансоутримувачем будинку зобов’язаний здійснювати його поточне утримання згідно тарифу затвердженого органом місцевого самоврядування і перелік послуг, що входять в тариф.
  • Партнер: Підсумовуючи. Якщо ЖЕК демонтував пандус або надав згоду на це – він перевищив свої повноваження і без згоди співвласників зруйнував частину будинку, а тому і має нести відповідальність за її відновлення. Аналогічна ситуація – якщо пандус демонтував будь-хто інший, а не ЖЕК (окремий співвласник, інша особа чи організація), якщо у цієї особи не було згоди всіх співвласників – він має відновити пандус. Головне щоб у вас були реальні докази хто вчинив демонтаж. Якщо ж Вам не відомо хто демонтував пандус – то це по суті незаконні дії, винного в яких має встановити міліція та суд. А для цього необхідно написати необхідну заяву до міліції. Якщо міліція не встановить винного то відповідальність за відновлення пандуса буде лежати на співвласниках будинку так як вони є співвласниками цього майна і мають турбуватись про його збереження. Щодо претензій до ЖЕКу, то у випадку якщо ви не можете підтвердити що ЖЕК здійснив демонтаж, або був причетний до цього (дав дозвіл) то претензії будуть необґрунтовані. Так як навряд чи в переліку послуг затверджених органом місцевого самоврядування є послуга з охорони будинку.
  • Клієнт: Дякую за відповідь! Хотів би уточнити: я не маю доказів ні демонтування пандусу ЖЕКом, ні його встановлення ЖЕКом. Я мешкаю у цьому будинку лише 3 роки і не знаю, хто і коли його побудував. Може він і саморобний був. Навряд чи коли будували дім 40 років тому, в проекті передбачали пандус. Мене цікавить: чи входить у обов'язки ЖЕКа його відновлення, або створення пандусу за запитом мешканців. Чи якщо він нам потрібен - ми, мешканці будинку, мусимо за свій кошт його будувати?
  • Партнер: Перелік послуг, які зобов’язаний надавати Вам ЖЕК має бути затверджений рішенням органу місцевого самоврядування. Тому для того щоб відповісти на Ваше запитання треба звернутися з запитом на публічну інформацію (усним чи письмовим) в ЖЕК або до органу місцевого самоврядування який затверджував тариф і перелік послуг. Після того як ви отримаєте цей документи – Ви зможете з'ясувати що є в обов'язках ЖЕКу. Але як правило ЖЕК здійснює поточне обслуговування – а встановлення нового пандусу це вже капітальні роботи, тому скоріше за все таких робіт в тарифі немає. Тим паче якщо пандус був збудований неофіційно то і претензій щодо неіснуючого деюре пандусу не може бути не до ЖЕКу не до влади. Таким чином вимагати відновлення пандусу буде не зовсім справедливим. Але Вам ніхто не забороняє звернутися, колективно до директора ЖЕКу, міського голови чи іншої відповідальної особи (Вам на місці видніше) і викласти проблему та попросити допомоги на її вирішення. Краще якщо якусь частину роботи виконають мешканці а те чого не вистачає попросити у ЖЕКа або влади. Думаю якщо мешканці самоорганізуються – владі буде важко їм відмовити. В своїх зверненнях можете посилатись на ці нормативно правові акти: Закон України від 21.03.1991 № 875-XII «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні», Указу Президента України від 18.12.07 № 21228/2007 «Про додаткові невідкладні заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями»
  • Клієнт: Дякую за роз'яснення!

Ще статті в цій рубриці

29 жовт. 2015
Люстрація в національному законодавстві та міжнародному праві

Автор: Роман Рачок, керівник напрямку "Моніторинг влади", Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги

У вересні 2014 року, під шаленим тиском представників громадськості та політичних сил – активних учасників Революції Гідності та не менш шаленою протидією з боку «старої гвардії», під акомпанемент численних акцій протесту перед будівлею ВР, парламентом все-таки був прийнятий Закон України «Про очищення влади», який визначає правові та організаційні засади проведення очищення влади (люстрації) для захисту та утвердження демократичних цінностей, верховенства права та прав людини в Україні.

29 жовт. 2015
Люстрація суддів – реалії та перспективи

Автор: Андрій Бурий, Фонд "Право і демократія"

В Україні тематика люстрації суддів та очищення судової гілки влади є актуальною та про неї громадськість говорить досить давно, чи не кожного дня ми слухаємо багато аргументів як про позитивний так і негативний перебіг процесу люстрації суддів в державі, але змушені констатувати, що ситуація з люстрацією і на далі залишається незмінною.

29 жовт. 2015
Люстрація в європейських країнах

Автор: Роман Рачок, керівник напрямку "Моніторинг влади", Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги

За чверть століття, які минули з часу розвалу комуністичних тоталітарних режимів в Центральній та Східній Європі, наші країни-сусіди здійснили достатньо успішні заходи щодо економічних реформ, розвитку демократичних інститутів та інтеграційних процесів з ЄС, провели люстрацію чиновників державного апарату.

Практика застосування законодавства про люстрацію

Автор: Віталій Єлов, адвокат, член Ради авдокатів Волинської області

Вищий адміністративний суд проаналізував практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України «Про очищення влади»

Люстрація простими словами.

Автор: Роман Рачок, керівник напрямку "Моніторинг влади", Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги

З часу перемоги Революції Гідності до лексикону пересічного українця впевнено увійшло слово «люстрація». Люстрація у всіх на вустах, проте мало хто знає, що ж це таке наспра-вді. «Люстрація» означає з латині - очищення через жертвопринесення. Але в сучасному світі в жертву вже нікого не приносять, люстрація передбачає заборону чиновникам впродовж певного часу або пожиттєво займати державні посади.

Мережа приймалень Коаліції для внутрішніх переселенців

Автор: Віталій Місяць

Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги продовжує надавати всесторонню правову підтримку внутрішнім переселенцям. Нижче контакти приймалень у десяти регіонах України

Захист спадкових прав внутрішньо переміщених осіб

Автор: Кирило Рубановський

У разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви.

Теги: спадкування, спадщина, нотаріус, переселенці, ВПО, спадок, майно

Як достроково розірвати договір оренди та виселити орендаря?

Автор: ГО «Агентство з розвитку приватної ініціативи»

Як достроково розірвати договір оренди? Чи можна виселити орендаря в опалювальний сезон? Як діяти, якщо після подачі позову орендар поверне усі борги? На ці та інші питання відповідає юрист Кирило Рубановський.

Теги: суд, договір, оренда, орендар, орендодавець

Процедура страхових виплат переселенцям, пов’язаних з нещасними випадками на виробництві та професійними захворюваннями

Автор: Кирило Рубановський

В статті описано порядок страхових виплат переселенцям, пов’язаних з нещасними випадками на виробництві та професійними захворюваннями, що регламентований постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11.12.2014 року № 20.

Порядок здійснення страхових виплат ВПО, пов’язаних з втратою працездатності, вагітністю й пологами, а також похованням

Автор: Кирило Рубановський

В статті наведено основні положення Порядку надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.

Грошова допомога вимушеним переселенцям

Автор: Кирило Рубановський

Кабінет Міністрів України постановою від 01.10.2014 №505 затвердив Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг . Вже перші дні застосування Порядку зумовили ряд питань та проблем для переміщених осіб. Ця консультація має на меті спробу відповісти на деякі поширені питання.

Кабмін гарантував право на соціальні виплати тільки для внутрішніх переселенців, які стануть на облік до кінця 2014 року

Автор: Кирило Рубановський

5 листопада 2014 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 637 «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», відповідно до якої соціальні виплати для внутрішньо переміщених осіб здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм довідки до 31 грудня 2014 р.

Оспорювання батьківства

Автор: Катерина Євдокімова

Юрист розповідає, як батькові перевірити, чи існує між ним та дитиною кровна спорідненість, та пропонує для використання зразок позовної заяви про оспорювання батьківства.

Теги: безоплатна правова допомога, дитина, сімейні відносини, батьківство, батько, оспорювання, ДНК

Що таке багаж та ручна поклажа і як правильно перевозити речі при авіаперельотах

Автор: Кристина Антонюк

Багато з нас знають, що польоти літаком це досить цікаво та романтично. Проте, ніхто не задумується про такі дрібниці як авіабезпека інших пасажирів та митний контроль (перевірка) Ваших речей. Кожна людина, перетинаючи митний кордон у будь-яких цілях, має при собі багаж, в якому, як правило, містяться речі, що використовуються для особистих потреб. При здійсненні митного оформлення речей громадян, що переміщуються через митний кордон України, виникають непорозуміння та скарги через незнання громадянами законодавства України, що регулює порядок переміщення особистих речей через митний кордон України.

Теги: безоплатна правова допомога, багаж, ручна поклажа, літак, авіа, переліт, політ

Переведення жилих будинків і жилих приміщень у нежилі. Виключення з житлового фонду жилих будинків і приміщень

Автор: Катерина Євдокімова

Що робити, якщо Ви не можете встати в чергу поліпшення житлових умов, оскільки у власності маєте напіврозвалену хату. З одного боку у Вас є житло, а з іншого - проживати в такому приміщені неможливо. Що робити в цій ситуації і чи є з неї вихід?

Теги: безоплатна правова допомога, будинок, приміщення, жилі, нежилі

Поділ майна подружжя

Автор: Кристина Антонюк

Юрист роз'яснює законодавчі положення, що регулюють питання поділу майна подружжя, а також пропонує для використання зразок позовної заяви про визнання права власності на ½ транспортного засобу та про поділ кредиту у випадку розлучення.

Теги: безоплатна правова допомога, шлюб, розірвання шлюбу, розлучення, поділ майна, подружжя

Встановлення факту родинних відносин

Автор: Кристина Антонюк

Досить типовими є ситуації, коли після смерті батьків діти не можуть успадкувати своє майно через те, що не був зроблений запис у свідоцтві про народження дитини. Тобто був проставлений прочерк у графі відомості батька дитини. Саме тому юристи нашої організації радять брати офіційну відмову нотаріуса про видачу свідоцтва про прийняття спадщини та звертатись до суду з позовною заявою про встановлення факту родинних відносин.

Теги: безоплатна правова допомога, спадкування, встановлення факту, сімейні відносини, батько, сім'я, родина

Поновлення на роботі

Автор: Кристина Антонюк

Юрист пропонує для використання зразок позовної заяви про поновлення на роботі.

Теги: безоплатна правова допомога, поновлення на роботі, звільнення, суд, працівник, роботодавець

Підстави звільнення

Автор: Кристина Антонюк

В наш час досить легко втратити роботу. І це не завжди буває з вини працівника, який не хоче працювати. Досить часто людей звільняють з численними порушеннями норм Кодексу законів про працю України. Це відбувається через необізнаність громадян, які не знають куди звернутись у разі неправомірного звільнення. Саме тому я присвятила цю статтю роз’ясненню норм трудового законодавства, аби кожна особа знала свої права та могла їх захистити.

Теги: безоплатна правова допомога, поновлення на роботі, звільнення, працівник, роботодавець

Допомога на поховання

Автор: Катерина Євдокімова

Юрист роз'яснює порядок отримання допомоги на поховання: хто має право? в якому розмірі? які документи потрібно надати?

Теги: безоплатна правова допомога, поховання, похорон, допомога, смерть

Останні новини